Клуб інтелігенції відзначив

На порядку денному розглядались питання: 340 років від дня народження Пилипа Орлика (1672- 1742) — автора першої Української Конституції (1710); 65 років від дня народження Орисі Яхневич (1947) — поетеси, автора багатьох віршованих збірок, члена Національної спілки письменників України.

Про Пилипа Орлика — гетьмана України доповідав директор Косівської централізованої бібліотечної системи Ярослав Семанишин. У жовтні 2012 року виповнилося 340 років з дня народження Пилипа Орлика, українського державного, політичного і військового діяча, гетьмана України.
Враховуючи важливість постаті Пилипа Орлика для історії України, українського державотворення, Верховна Рада України постановила урочисто відзначити на державному рівні 340-річчя з дня народження Пилипа Орлика.

Пилип Орлик походив з родовитої литовсько-чеської сім’ї. Народився 21 жовтня1672 р. в м. Косуті поблизу Вільна. Навчався в єзуїтському колегіумі у Вільні, а 1694 року закінчив Києво-Могилянську колегію. Працював писарем у канцелярії київського митрополита, потім став старшим військовим канцеляристом, а згодом — і регентом (управителем) справами Генеральної військової канцелярії.
Пізніше призначений генеральним писарем, а невдовзі став найближчим радником гетьмана І. Мазепи. Разом з гетьманом намагався створити антимосковську коаліцію, яка стала б гарантом незалежності Української держави. Після смерті І. Мазепи на козацькій раді 5 квітня 1710 року П. Орлик був обраний гетьманом, якого одразу ж визнали шведський король і турецький султан.
З 1714 року він був змушений жити в різних країнах: Швеції, Німеччині, Франції, Греції, Молдові. Помер у м. Яса (тепер Румунія) у травні 1742 року.

П. Орлик був останнім українським гетьманом періоду Гетьманщини, який відкрито поставив питання про створен- ня української незалежної держави. Він був автором блискучих політичних творів. Історична постать Пилипа Орлика досить цікава, і по цій темі розгорнулась дискусія.

Аделя Григорівна Григорук — старший науковий співробітник НДЛ «Гуцульська етнопедагогіка і гуцульщинознавство» НАПН України, заслужений працівник освіти України, розповіла досить цікаві факти з життя П. Орлика і запропонувала у більш широкому колі вивчати цю тему; організувати конференцію і залучити молодь і студентство, щоб знали свою історію, відомих політичних і військових діячів.

Про святкування 65-ї річниці від дня народження Орисі Яхневич, поетеси, авторки багатьох віршованих збірок, члена Національної спілки письменників України, родом з с. Семенівки Городенківського району слово взяв Василь Шкурган — член Національної спілки письменників України (2012), лауреат літературної премії «Князь роси» ім. Т. Мельничука, місцевий поет і прозаїк. Він з теплотою і щирістю розповів про цю унікальну жінку-поетесу, яка має таку силу і жагу до життя, що передається нам, читаючи її поезію.

Орися Яхневич — лауреат Літературних премій ім. Т. Мельничука та Л. Мартовича. Читаючи поезію Орисі Яхневич, для якої кожен крок по життю, кожна мить — то вже щастя. Вона, на відміну від інших, уміє щиро радіти щебетові птахів за вікном, сонячній днині чи маленькій сніжинці. Усе це — миті щастя, які залишаються з жінкою назавжди, бо переливаються у її поетичне слово: ...Я просто хочу жити, Мати щасливу днину, Душею не кривити, — Вбачати в собі людину.

Для Орисі Яхневич поезія — це опора і надія, отой стрижень, який не дає людині лягти пластом, втратити життєві інтереси. Сама поезія і дає наснагу поетесі іти до Сонця. Василь Шкурган, продекламував вірші своєї колеги. До теплих слів про О. Яхневич на літературній ниві приєднав- ся Богдан Радиш-Маринюк — член Національної Спілки письменників України, автор 26 книг, лауреат кількох літературних премій.

Богдан Радиш згадав творчі зустрічі з поетесою і побажав усім присутнім, не загрубіти на суховіях життя, як це робить Орися Яхневич, а жити і радіти кожному прожитому дню. Члени клубу Інтелігенції Косівщини низько вклоняють голови перед цією жінкою, в якої така складна доля, і вирішили хоч із запізненням написати вітального листа з ювілеєм і відіслати в подарунок книги наших письменників-земляків: Б. Радиша-Маринюка, В. Шкургана, нашого голо-ви клубу З. Библюка та автора книг і літературного критика А. Григорук.

Працівники відділу обслуговування організували тематичні викладки літератури з даних тем, а завідувач сектором краєзнавства П. Гуралюк виготовила пам’ятку користувачу «Поезія — її опора і надія».

Г. КІКОТЬ,
бібліотекар Косівської ЦРБ,
секретар клубу Інтелігенції.

Вівторок, 20 березня, 2018