Обережно: енергетичні напої

КРАЩЕ НЕ ПИЙ!

Енергетичні напої (енергетики, енерготоніки) — безалкогольні напої, у рекламній кампанії яких робиться акцент на їхню здатність стимулювати центральну нервову систему людини та/або підвищувати працездатність, а також на те, що вони не дають людині заснути.

До складу всіх енергетиків входять сахароза і глюкоза, яка є основною живильною речовиною для організму. При находженні їжі в організм глюкоза утворюється при розщепленні крохмалю і дисахарида. Також до складу входить кофеїн (сильний психостимулятор). Дія кофеїну полягає у зменшенні сонливості, усуненні почуття втоми, стимулює розумові здібності. З незапам’ятних часів люди вживали стимулятори. Так, на Близькому Сході, щоб були сили й енергія, пили каву, в Китаї та Азії — чай, в Африці їли горіхи кола. У Сибіру і на Далекому Сході популярні були лимонник, женьшень, аралія. Енергетичні напої з’явилися наприкінці XX століття.

Підприємець з Австралії після поїздки в Азію вирішив налагодити промислове виробництво енергетиків. Першим енергетичним напоєм у промисловому масштабі став Red Bull. Потім досить швидко завоювали споживчу любов Coca-Сola і Pepsi. Виробники останніх швидко зорієнтувалися і випустили свої енергетики — Burn і Adrenaline Rush. У Європі, зокрема, в Данії, Норвегії і Франції продаж енергетиків дозволений тільки в аптеках. У Росії заборонено продаж їх у школах, на етикетках повинні бути прописані обмеження і побічні ефекти.

Були прецеденти судових розглядів з компаніями-виробниками енергетичних напоїв. Так, в Ірландії спортсмен помер прямо на тренуванні після трьох банок енергетиків. У Швеції на дискотеці померли кілька підлітків. Вони змішали енергетичний напій і алкоголь. В Україні від енергетичних напоїв поки що ніхто не помер. Принаймні офіційно таких випадків не фіксували. Можливо, саме тому впливу енергетиків на організм людини українські науковці досі не досліджували. Та лікарі не приховують: кофеїнові отруєння в жителів України трапляються досить часто.

ЕНЕРГЕТИКИ НЕ МОЖНА ВЖИВАТИ З АЛКОГОЛЕМ!

Енергетичні напої іноді змішують із алкогольними папоями. Енергетики виконують стимулюючу функцію, а у той же час алкоголь — гнітючу. Шкідливість такої комбінації полягає в тому, що енергетики здатні замаскувати вплив алкоголю, тому людина не може враховувати його вплив. Алкоголь у більших дозах викликає природну втому, але стимулюючий ефект енергетиків здатний перебити її. Розповсюджене змішування енергетиків з горілкою й іншим алкоголем спричининює виникненню заздалегідь славнозвісних коктейлів, відомих за назвою «alcopops», які нерідко включають до свого складу екстракти тауріну або гуарани для додавання напою специфічного аромату.

Традиція використовувати енерготоніки для змішування міцних напоїв на дискотеках і в клубах виникла тоді, коли завсідники нічних закладів виявили, що якщо змішувати енергетичний напій і горілку, то вранці після бурхливої ночі почуваєшся не таким «розбитим». Таку комбінацію лікарі вважають однозначно небезпечною, адже кофеїн та алкоголь викликають протилежні ефекти — збудливий і гальмуючий. Якщо людина в стані легкого сп’яніння випиває чашку кави або напій з помірним вмістом кофеїну, зовнішня вираженість сп’яніння знижується. Якщо ж людина вже досить нетвереза, то в суміші алкоголю і напою з кофеїном першу скрипку починає грати алкоголь. Виходить, що спочатку виникає ефект отверезіння, але потім сп’яніння по- вертається ще сильніше. Більше того, поєднання алкоголю й енерготоніку стимулює подальше вживання алкоголю.

КОФЕЇН ШКОДИТЬ ЗДОРОВ’Ю ЛЮДИНИ, А ПРИЧИН БАГАТО.

По-перше, кофеїн може вироблятися в організмі людини. Тобто, вживання енергетичних напоїв — це штучне підвищення його концентрації, яке організму зовсім непотрібно. І до цієї концентрації кофеїну організм незабаром звикне. Такий ефект близький до наркотичного. А кофеїну в самому організмі буде вироблятися недостатньо.

По-друге, у кожної людини існують чіткі добові ритми, періоди найбільшої та найменшої фізичної активності. І вони порушуються при вживанні енергетичних напоїв. Не варто недооцінювати значущість цих ритмів, тому що їх зміна може призвести до зниження адаптаційних можливостей організму і взагалі до зриву адаптації. Це, в свою чергу, веде до зниження імунітету та підвищує ризик розвитку інфекційних захворювань.

По-третє, підвищується ризик серйозних неінфекційних захворювань, таких як гіпертонічна хвороба та ішемічна хвороба серця, оскільки кофеїн впливає як безпосередньо на серцево-судинну систему, так і опосередковано через нервову систему.

ВІД «ЕНЕРГЕТИКІВ» — ГОДИНА ЕЙФОРІЇ І НІЧ МУК

Нещодавно до реанімаційного відділення обласної лікарні потрапило двоє пацієнтів: 18-річна дівчина та 20- річний хлопець. У них були порушення серцево-судинної, дихальної систем, галюцинації. І все це — після вживання енергетичних напоїв. Молодих людей «відкачали». Дівчині навіть довелося підключати апарат штучної вентиляції легень. У крові не виявили великого вмісту алкоголю. Тобто це не було алкогольне отруєння. Такий стан був реакцією на енергетичні напої. В якій кількості — медики не встановили. Та підозрюють, що багато. Можливо, молоді люди вживали й коктейль з «енергетиків».

Що можна пити замість енергетика? Чудовий енергетичний напій ви можете приготувати власноруч. Це просто, безпечно і корисно. До витиснутого соку з одного лимона додати ложку меду, розбавити склянкою теплої води. Медики гарантують: головний біль мине, енергії прибуде на чотири години. Тут і вітамін С, і вуглеводи, жодних антиоксидантів, барвників. І навіть якщо це призведе до звикання, то звичка споживати мед з лимоном лише вітається.

Популярність енергетичних напоїв росте з кожним днем. Протягом року продається мільярд банок енерготоніків! Дія однієї банки «чудотворної» рідини здатна «тримати» 3-4 години. Але не варто забувати про попередження, написане на банці: «Не вживати більше двох банок на день». Ось тільки написано це дрібними літерами, та й хто думає про наслідки, коли буває весело, легко і доступно?!

Руслан ШЕЛЕСТ

Вівторок, 20 березня, 2018