Пам’ять про минуле єднає

14 жовтня, на Покрову, жителі Косівщини взяли участь в урочистій ході, присвяченій 70-й річниці створення УПА, яка розпочалася в Косові після служби Божої у церкві св. Василія Великого. Там відбулася панахида біля могили воїнам УПА. Згодом патріоти з прапорами пішою ходою прийшли до місця розкопок жертв тоталітарного режиму на території школи-інтернату (гімназії).

Коли прийшла радянська влада в 1939-му році, в теперішньому приміщенні гімназії розміщувалося управління НКВД. З 1941 року було гестапо, в 1944-му і аж до 1957-го — знову НКВД. Періодично діти знаходили на території школи людські останки.

В 1992-93 роках були проведені пошукові роботи, виявлені і перепоховані на цвинтарі останки 19-ох людей, багато з них зі слідами тортур. Біля каплички на території гімназії відбулася молитва за померлих за участю отця Юрія Корпанюка. Потім всі колоною рушили до пам’ятника борцям за волю України, де лідери опозиційних партій, згадавши про подвиг воїнів УПА, закликали громадян не забувати і про сьогоднішній день, а саме — обов’язково прийти на вибори і проголосувати за демократичні політичні сили. Продовжилося вшанування визначної дати на Майдані Незалежності.

Загалом в ході взяли участь десь до 100 патріотів різного віку. Тішила око присутність молоді. Завершився захід щорічним вшануванням молодого воїна УПА Івана Гречука (1926-1945), який із товаришем прийняв нерівний бій на горі, під лісом (трохи вище туристичного комплексу «Байка») і панахидою за участю отця Юрія Корпанюка та дяка Михайла Баранюка. Оточені воїни вдвох тримали оборону проти ста чоловік, відстрілюючись 5-6 годин. Івана, пораненого, але ще живого спалили живцем на тому ж місці червоні кати. Іншого ж хлопця, теж пораненого, зловили і відвезли у відділ НКВД, яке розташовувалось на території сучасної косівської гімназії. Проте упівець зміг не лише втекти, але й вбити зрадника, який «здав» місцезнаходження їхнього бункера за кілька метрів тканини.

Традиційно на вшанування молодих воїнів, без партійних прапорів і символіки, приходять представники різних партій патріотичного спрямування: з НРУ (депутат міської ради Дмитро Гладун, депутат районної ради Володимир Пітеляк, дяк Михайло Баранюк) та з КУНу (депутат міської ради Микола Гринюк та Роман Балагурак), а також безпартійні люди, які віддані ідеї збереження нашої національної пам’яті.

Активну участь в організації щорічної зустрічі та впорядкування могили доклав Дмитро Гладун, а також Михайло Близнюк, вуйко якого воював в УПА під псевдо «Вітер». Там відбувся і невеликий концерт з повстанськими піснями від гуртів SENSAR & ЛАНГОЛЬЄРИ. Між піснями патріот Роман Кабин читав напам’ять вірші українських поетів. В акції вшанування бійців УПА біля могили взяло участь близько 50 людей.

Загалом свято пройшло на високому рівні — урочисто та багатолюдно. Хочеться сподіватися, що така активність проявилася не лише через майбутні вибори до Верховної ради. Слава Україні!

Тарас ПАСИМОК

П'ятниця, 23 березня, 2018