Поважаймо свою культуру

Микола ПАЛІЙЧУК
кандидат у народні депутати України по Снятинському одномандатному виборчому округу No89,
команда мажоритарників Прикарпаття партії Віталія Кличка «УДАР»

Україна відбудеться як велика європейська держава за двох умов: ми маємо повністю позбутися радянського спадку і повернутись до власних коренів, власних традицій і власної культури. Адже ставлення до культури, як до чогось другорядного, неважливого для повсякденного життя було сформоване саме за радянських часів. І йдеться не тільки про залишкове фінансування державою сфери культури і мистецтва. Йдеться про свідомий курс на формування «провалів» у національній пам’яті.

Сьогодні маємо приблизно таку саму ситуацію. Антиукраїнські сили спрямовують гігантські зусилля на те, щоб зупинити національне відродження, перетворити українців на денаціоналізовану сіру «біомасу». При цьому українофоби жонглюють збоченою логікою: мовляв, не до культури, коли більшість українців заклопотані проблемами фізичного виживання. Утім, не слід забувати, що занепад найвеличніших цивілізацій починався із занепаду культури.

Адже культура — це не тільки мистецтво. Культура охоплює всі сфери людської діяльності, вона вносить гармонію в наше життя. Культура — це те, як ми думаємо, говоримо, поводимось. Це наше ставлення до роботи, спілкування, стосунків, відпочинку. Політика, до речі, також є складовою культури.

Коли хтось вдається до брехні в політичних дискусіях або намагається підкуповувати виборців, ця діяльність є не менш руйнівною для нашої культури, ніж ухвалення злочинного мовного закону Ківалова-Колесніченка-Януковича.

Сучасна політична культура бере витоки в культурі саме нинішнього українського суспільства. Ця культура засмічена чужими впливами і зразками — до того ж не найвищого штибу. Мене така ситуація не влаштовує, тому що я знаю якою багатою і розмаїтою є культура українського народу і моєї етнічної батьківщини – Гуцульщини, тому що я знаю, яким розумним і виваженим є мій народ — народ, що свято береже свої традиції та хоче йти у майбутнє, чесно дивлячись в очі всім українцям і всьому світові.

Для мене вибори до Верховної Ради — це не тільки боротьба за право представляти інтереси Гуцульщини в парламенті. Це ще і шанс привернути увагу до краю, до його проблем та перспектив, а також нагода показати всім, зокрема й українофобам усіх відтінків: ми не відступимось від свого, не забудемо про своє коріння і будемо розвивати свою культуру! Ми будемо вивчати, вшановувати та розвивати традиції своїх предків, плекати їхній дух.

Через повагу до своїх витоків ми виховуємо повагу до самих себе і викликаємо повагу до нас, як до українського народу, що має міцне коріння, твердий характер і щиру душу.

Таке розуміння культурного розвитку краю і держави спонукало мене за- початкувати програму «Гуцульська Україна». Цю програму відродження краю я розпочав з етнографічних досліджень та видання книжок, що збагачують скарбницю гуцульської культури. Я хочу, щоб краяни через повагу до свого відчули себе міцнішими духом і глибшими думкою, щоб зрозуміли, що цінувати, захищати і розвивати своє через розширення повноважень громад з часом стало основою нашої державної політики, яка є лише одним з проявів великої української культури. Культура — це фундамент, на якому ми збудуємо справді Велику Україну!

Вівторок, 22 серпня, 2017