Вшанували Каменяра

Голова районного Товариства «Просвіти» Б. Глібчук вкотре організував урочистий захід в день народження великого поета. Зі словом про великого Каменяра та утиски української мови виступили Ірина Балагурак, Богдан Глібчук, Василь Шкурган, депутат міської ради та член спілки письменників України — Василь Гостюк, ветеран освіти, член Руху Роман Кабин, заступник голови райдержадміністрації Володимир Совіздранюк, ветеран освіти Т.Яницький.

 

Іван Якович Франко — український письменник, поет, вчений, публіцист, перекладач, громадський і політичний діяч. Саме Франку належить ініціатива ширшого вживання в Галичині назви «українці» замість «русини» — так традиційно називали себе корінні галичани. В «Одвертому листі до галицької української молодежі» (1905) Франко писав: «Ми мусимо навчитися чути себе українцями — не галицькими, не буковинськими, а українцями без соціальних кордонів».

Тісно пов’язане життя Франка і з Косовом, який багато разів тут бував. Відомий наш земляк Михайло Павлик мав тісні контакти з Іваном Франком. Першою їхньою спільною роботою було редагування науково-літературного часопису «Друг» — органу демократичної молоді Західної України. Найсильнішим, звичайно, був критико-публіцистичний відділ, що тримався, по суті, на плечах М. Павлика та І. Франка.

Чимало рецензій, відгуків написав друг Франка косівчанин Михайло Павлик на твори Каменяра. Нерідко він аналізував його окремі виступи і публікації в періодиці. Значною і понині є бібліографічна праця Павлика «Спис творів Івана Франка за перше 25- ліття його літературної діяльності, 1874- 1898. На пам’ять його ювілею 30. ІХ. 1898».

Павлик був одним з фундаторів першої модерної української політичної організації — Русько-української радикальної партії, заснованої у Львові 1890 р. У програмі, розробленій Павликом спільно з Франком, проголошувалася її головна мета: пробудження свідомості мас, перетворення їх на політичну силу, з вимогами якої мусила б рахуватися австрійська влада.

Вл. інф.

Вівторок, 20 березня, 2018