Отака собі залежність

Знаєте, я часто бачу, що люди впадають із крайнощів у крайнощі. Тобто вони нераціонально використовують свій час. То вони без вихідних працюють, геть забуваючи про своє здоров’я, то повністю присвячуються власним дітям та дому і не помічають як літа збігають, і ніби і не жили, а може і жили, та чужим життям.

А звідси народжується відчай, після — непереборне бажання щось змінити. Дехто впадає у депресію, інші потрапляють у тенета залежності, та є і такі що все ж таки знаходять своє місце у світі. Про депресію - трублять ЗМІ, отож про це ми дещо таки знаємо. Я от хочу розповісти трохи про «залежність».

Спочатку заглянемо у словник і дізнаємося значення цього терміна: «Залежність — набута гостра потреба здійснювати якісь дії або вживати якісь речовини. На практиці, цей термін має кілька значень». У повсякденній мові термін «залежність» використовується в основному стосовно людей, які зловживають наркотиками, алкоголем та сигаретами.
Залежність поділяють також на фізичну та психологічну. Про залежність від наркотиків, алкоголю та сигарет відомо досить багато, тому я напишу про інші, менш відомі залежності.

Перша, і зараз найбільш поширена — це залежність від Інтернету. Недавно було проведено опитування серед людей про те, скільки часу в тиждень вони витрачають на всесвітню павутину. Результати були вражаючі, в середньому пересічна людина 100 годин пропадає в нетрях Інтернету. Варта згадати, що тиждень має всього 168 годин. Сюди ж, в ці 168 годин, повинні входити сон, їжа та інші життєво необхідні речі. Пам’ятаєте старий жарт: «Інтернет, Інтернет, відпусти в туалет». Навіть і думати не хочу скільки годин із тих ста іде на онлайн в соціальних мережах.
До речі, ви помічали, що люди, які є заручниками цієї залежності, частіше всього мають проблеми у спілкуванні з однолітками. Зви- чайно, в соцмережі не обов’язково бути собою, можна ж прикинутися кимось іншим, втекти від реального світу, від проблем.

Друга залежність — це надмірна любов до комп’ютерних ігор. Як правило, вона проявляється у підлітків, але і дорослих іноді затягає своїми віртуальними ручищами. Чому саме підлітків? Саме тих підлітків, яких не розуміють батьки чи яким батьки зовсім не приділяють часу. Бо у віртуальній грі кожен гравець має своє місце і завдання, а в реальності підліткам цього не вистачає.

Далі мова йтиме про азартні ігри. Я навіть боюся уявити скільки мільярдів витрачають потенційні гравці у Лас - Вегасі. Простих відчайдух так і заманюють цікаві лотереї, нові гральні автомати чи прекрасний покерний стіл. Вони кидаються, як лев на жертву, не вагаючись  ні секунди.

«Чудовими» представниками залежностей є трудоголіки. Робота забрала в них усе: сім’ю, щастя, вільний час. Раджу подивитися фільм «Диявол носить Prada». Цей фільм є яскравим прикладом, як трудоголіки через надмірну любов до своєї роботи втрачають найрідніших у житті людей. Та рано чи пізно вони прокинуться від цього страшного сну під назвою трудоголізм, та все вже буде зруйноване.

Не можна було забути про шопоголіків та клептоманів. Для шопоголіків характерна надмірна любов до покупок. З екранів телевізорів так часто рекламують нову сумочку від «Valentino», а подруги вже другий тиждень розхвалюють зелену сумочку від «Dolce & Gabanna», а ще так треба купити шосте пальто та одинадцяту пару туфель... І це просто замкнене коло, з якого не може вибратися шопоголік. Частіше всього шопоголіками стають жінки.
А от з клептоманами ще «цікавіше». Клептоманія — паталогічно сильне бажання вкрасти що-небудь, що зазвичай не супроводжується потребою мати вкрадений предмет. Ця залежність несе за собою ще і кримінальну відповідальність, та клептоманів це не зупиняє.

Не могла я забути про залежність від уваги. Цим найбільше страждають публічні люди, а особливо «наші» політики, серед яких особливо тепер виділяються кандидати у народні депутати України. Бажання привернути увагу людей, а особливо преси, таке сильне, що ніщо не може бути на заваді.

Психологи також розповідають, що люди потрапляють у залежність від харчування, сексу та багато іншого. Не існує якогось одного рецепту від лікування залежностей. Люди стають залежними від чогось через різні причини. Єдине, що я можу порадити — не треба втрачати здоровий глузд та молитися, щоб Бог подарував розуміння.

Лідія Аксюк

Субота, 24 червня, 2017