Не пускаймо «півня» в ліс

Шановні гості та жителі Косівського району, за прогнозами гідрометеорологів цього року буде утримуватися в Україні суха та спекотна погода! Саме в такий час різко зростає кількість пожеж у лісових масивах та паркових зонах.

Причини цих пожеж різні, проте «корінь зла» криється у людській халатності та безвідповідальності, що виявляється у кинутому недопалку, залишеному без догляду, чи погано загашеному багатті. А тому, у першу чергу, треба боротися не тільки із самими по- жежами, а з їх першопричиною — необережністю людей.

Лісову пожежу легко загасити тільки на початковій стадії. Але коли вогонь уже набрав силу, загасити пожежу дуже складно. Тому, будьте дуже обережними з вогнем у межах будь-якої природної території, щоб ваша необережність не стала причиною лісової пожежі:

*Ніколи не підпалюйте суху траву на галявинах у лісі. Якщо побачите, що це роблять інші, зупиніть їх і поясніть, чим небезпечне спалювання трави.

*Що стосується вибору й підготовки місця для вогнища, то його найкраще розпалювати на березі річок або озер, неподалік від води й, звичайно, подалі від хвойних насаджень, торфовищ, сухостою. Якщо вогнище розкладається в лісі, то це повинна бути ретельно очищена від горючих матеріалів ділянка, оточена з усіх сторін піщаним чи земляним валом. Обов’язково слід мати запас води, щоб надійно залити вогнище в разі його неконтрольованого поширення або коли його час загасити. Перед тим як піти, залийте багаття водою, після цього розгребіть золу і переконайтеся, що під нею не збереглося тліючих вуглин. (За тривалої, жаркої, сухої погоди розпалювати вогнище слід особливо обережно!)

*Також небезпечною може бути просякнута мастилом, бензином, гасом чи іншою пально-мастильною речовиною ганчірка. Пожежу може спричинити навіть заправка паливного баку машини при працюючому двигуні.

*Залишена на сонячній галявині пляшка чи уламок скла, фокусуючи сонячне проміння, здатні спрацювати як запалювальні лінзи. Це часто призводить до самозагоряння лісових масивів. Якщо ж ви помітили пожежу, що починається, (наприклад, невелике загоряння трави або тліючу лісову підстилку від покинутого багаття), намагайтеся загасити його самі. Іноді досить просто затоптати полум’я. А найпоширеніший засіб гасіння пожежі — нахльостування полум’я віником з гілок листяних дерев. Потрібно рухатись по вогнищу і наносити удари навскіз, начебто замітаючи полум’я вбік, на вигорілу площу. Збивши основне вогнище, при наступному ударі по цьому місцю, віник затримують, прижимаючи до палаючого краю і повертають, що дає охолонути горючим матеріалам. Також, для гасіння лісових пожеж використовують спосіб, при якому закидають краї пожежі ґрунтом, який викопують штиковими лопатами. Для цього ґрунт, який забирається лопатою поблизу краю пожежі, кидають вдовж неї. Ґрунт попадає на горючі матеріали, охолоджує їх та ізолює від повітря. При гасінні спочатку збивають полум’я, а потім, зупинивши пожежу, насипають на край шар ґрунту товщиною 6-8 см. Якщо поблизу є водоймище — вогонь заливають водою. При цьому починають наступ на вогонь з того боку, куди він рухається, і намагаються оточити район пожежі з усіх боків.

Якщо ж пожежа досить сильна, і ви не можете загасити її самотужки, якнайшвидше сповістіть тих, хто повинен цим займатися. Зателефонуйте до пожежно-рятувальної служби за телефоном 101 та повідомте про місце загоряння і як туди доїхати.

Пам’ятайте, що за порушення вимог природоохоронного законодавства, «Правил пожежної безпеки в лісах України» до адміністративної відповідальності притягуються правопорушники за ст. 77 КУпАП, з накладанням штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб — від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також, за порушення правил пожежної безпеки в лісах України передбачено кримінальну відповідальність згідно ст. 245 Кримінального Кодексу України, якщо дії правопорушника спричинили значні знищення чи пошкодження лісових масивів, зелених та інших насаджень.

В. КОВАЛЮК,
начальник служби цивільного захисту
у Косівському районі ТУ МНС в області

 

Понеділок, 19 березня, 2018