Поштівки не тільки історія

Нещодавно Лілія Тєптяєва мала майстер-клас у Косові, а точніше — у Косівському інституті прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв. Ініціатором майстер-класу виступив викладач інституту Віталій Сенькович, а активним організатором та координатором заходу була викладач Ганна Фартушинська.

Викладачі разом із студентами різних курсів та відділів виготовляли листівки, використовуючи витинанку та паперову пластику. Було весело і цікаво.

На зустрічі згадали історію листівок та поштівок, розглянули їх зразки. До речі, щодо історії листівки ручної роботи: перша згадка про такі листівки датується близько 500 років до нашої ери. У ті часи вони представляли собою листи папірусу, які розцінювалися єгипетськими і китайськими культурами, як вияв добробуту і прояв доброзичливості. Звичайно, вони були зроблені вручну і, по-суті, були першими «hand made» листівками.

У Європі листівки з’явилися набагато пізніше — десь у 15 столітті. У той час не було пошти, і тому листівки доставляли до людей особисто. Через Поштівки не тільки історія це процес дарування вітальних листівок в Європі був надзвичайно дорогий, і лише досить заможні люди могли дозволити собі обмінюватися ними.

У США перші листівки були випущені в 1893 році, і зовсім не призначалися для надсилання поштою — їх продавали як сувеніри. А якщо під листівками розуміти не тільки поштові картки, але і картки для відкритих листів, або ж «greeting cards», то виявиться, що вік листівки давніший, аніж прийнято вважати. Найдавніша вітальна картка, яку зберігає Британський музей в Лондоні, датована XV століттям, тобто часом початку друкарства в Європі.

З появою друкованих вітальних листівок про «hand made» листівки надовго забули. Лише на початку 90-х у Європі та Америці почали з’являтися фірми, що виготовляли листівки ручної роботи на промисловому рівні. Популярність «нового» виду продукції швидко зростала. І, нарешті, на початку 2000-х перші фірми з виробництва «hand made» листівок з’явилися в Україні. На своїх майстер-класах Лілія Тептяєва зазвичай пропонує створювати подарункові листівки нестандартної форми — не прив’язаної до розміру поштового конверту.

Понеділок, 19 березня, 2018