Анатолій Калитко — ювіляр

З вагомим творчим доробком зустрів 70-літній ювілей косівський художник, член Національної спілки художників України Анатолій Миколайович Калитко, який впродовж чотирьох десятків літ впевнено крокує складним шляхом художника, водночас працюючи викладачем Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв. Це творчо активний художник- живописець, чудовий педагог і взагалі добра, чуйна і надзвичайно скромна людина.

Анатолій Калитко народився 13 липня 1942 року в селі Оринин Кам’янець-Подільського району Хмельницької області. Мистецьку освіту здобув у Київському державному художньому інституті (1967- 1971) (нині Національна академія образотворчого мистецтва та архітектури). Навчався у провідних українських живописців К. Трохименка, О. Сиротенка, Ю. Ятченка, А. Пламеницького, В. Присталенка. Живописні роботи художника експонувалися на регіональних, всеукраїнських та міжнародних мистецьких виставках. А. Калитко влаштував дев’ятнадцять персональних виставок, які проходили в залах Івано-Франківського краєзнавчого музею (1986), Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини (1990, 2002, 2004), Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського (2002), Косівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва (2002), картинної галереї міста Кам’янець-Подільського (2006), Центрального будинку художника НСХУ (2007), Українського фонду культури у Києві (2007, 2010), музею Василя Касіяна у Снятині (2010). Реалістичний живопис Анатолія Калитка з успіхом експонувався у Філадельфії і Вашингтоні, зокрема у представництві посольства України в США (2007), культурному центрі України в Москві (2008), на виставках у Тюмені й Сургуті (2009).

Великим творчим звітом художника з нагоди 70-річчя від дня народження стала персональна виставка, організована у виставковій залі Косівської рег- іональної організації НСХУ. Це двадцята за рахунком персональна виставка. Експозиція об’єднує твори за сорокалітній період і представляє митця в повному обсязі його творчих уподобань. Окрім живописних краєвидів Гуцульщини, розмаїття натюрмортів, портретів талановитих людей нашого краю в експозиції представлені окремі роботи, виконані художником під час симпозіумів живопису у Сєдневі й Гурзуфі. Велелюдним було відкриття виставки. Зібралися представники районної влади, міста, митці Косівщини, колеги по роботі, викладачі, студенти і багато шанувальників творчості художника.

Одночасно з відкриттям виставки відбулася презентація книги-альбому «Мелодія живопису Анатолія Калитка» (Івано- Франківськ: Місто НВ, 2012. 128 с., іл). Автори щиро вдячні за сприяння і фінансову підтримку цього видання Народному депутату Верховної Ради України Василю Чуднову, голові Івано-Франківської обласної держадміністрації Михайлу Вишиванюку, заступнику голови Івано-Франківської обласної держадміністрації Роману Іваницькому, голові Косівської районної держадміністрації Ярославу Шинкаруку, голові Косівської районної ради Андрію Клубу, міському голові Миколі Фокшею. В альбомі представлено 160 живописних і графічних творів митця різних періодів творчості.

Особливу увагу приділено найновішим творам, які не ввійшли до попередніх друкованих видань (Дрогобич, 2002; Маріуполь, 2007). Це доповнене видання альбому про косівського живописця Анатолія Калитка, присвячене 70-річному ювілею художника та 40-річчю його творчої і педагогічної діяльності на Гуцульщині. У статтях Людмили Жоголь, Валентини Молинь, Катерини Сусак розкрито характерні риси особистості Анатолія Калитка як художника і педагога. Видання містить близько тридцяти світлин, на яких зафіксовані цікаві моменти творчого життя — фрагменти з відкриття персональних виставок у престижних виставкових залах, презентація альбомів, заняття з студентами в аудиторії чи на пленері, участь у міжнародних симпозіумах живопису, навчальних семінарах, спілкування з художниками. У хронологічному порядку подано перелік проведених персональних виставок і перелік основних творів художника (650 позицій). Видання широко презентує вагомий творчий доробок художника-ювіляра.

Твори Анатолія Калитка це вічна спокійна любов до природи і людей. Пейзаж, портрет і натюрморт — це жанри, в яких найповніше виявилася творча індивідуальність художника. Переважна більшість робіт виконана в техніці олійного живопису. Мова художника зрозуміла і доступна. Після уважного огляду розумієш, скільки вкладено художником у кожну картину. Врівноважена композиція, вдало підібраний мотив, яскравий соковитий колорит дають емоційне уявлення про А. Калитка-художника. Значну частку у доробку художника займають портрети народних майстрів Гуцульщини — ткалі Г.Василащук, різьбярів В. Девдюка, М. Девдюка, В. Гуза, М. Грепиняка, вишивальниці Г. Герасимович. Карпатські краєвиди і натюрморти А. Калитка зберігаються у багатьох музеях України і приватних колекціях шанувальників у Косові, Коломиї, Івано-Франківську, Львові, Києві, а також за кордоном — у Польщі, Росії, Англії, Німеччині, Канаді та США. Творчий доробок Анатолія Миколайовича значний, а ще він множиться успіхами його вихованців, серед яких сьогодні відомі митці, члени Національної спілки художників України, провідні спеціалісти мистецьких навчальних закладів Косова, Києва, Львова.

Вдячні студенти, колеги по роботі і спілчани Косівської РО НСХУ щиросердечно вітають Вас, Анатолію Миколайовичу, бажають міцного здоров’я і всіляких гараздів. Нехай і надалі дзвінка мелодія вашого живопису виразно звучить у багатоголоссі мистецтва Гуцульщини. З роси і води Вам, шановний ювіляре!

Валентина МОЛИНЬ,
кандидат мистецтвознавства,
доцент Косівського інституту ЛДМ ЛНАМ

Вівторок, 20 березня, 2018