Ровер без слупа, як кінь без стайні

У Європі на них їздять, а у нас пантрують від злодіїв...

Минулого року ЗМІ почали активно говорити про те, що у Львові вперше в Україні побудують 70 км велодоріжок. Почався вже 2012, а про зрушення не чутно. Веду це я до того, що ми прагнемо в Європу та нічого для цього не робимо. Ми навіть не хочемо займатися елементарною культурою та вихованням, зокрема й, так би мовити, щодо «велокультури».

Відвідавши недавно країни центральної та західної Європи моя свідомість зазнала певних змін у моїх переконаннях — я на власні очі побачив те, про що говорять по телебаченню, а саме як працівники офісів в костюмах, одягнувши шоломи сідають на велосипед і так повертаються додому з роботи або прямують на роботу. І це досить поширене, нормальне явище в Європі.

Я, наприклад, не міг би уявити на велосипеді в шоломі директора банку або навіть бізнесменів-депутатів міської ради, які ввечері повертаються додому з роботи на велосипеді.

Благо у нашій державі все активніше починають організовуватись та діяти об’єднання велосипедистів, які без допомоги держави власними силами все-таки стараються привити українцям певну «велокультуру».
Звичайно, такі організації не зможуть власними силами облаштовувати велодоріжки, велопарковки та велопрокат, але організацію маршрутів, проведення певної агітації, проблем не становить.

Щодо європейської «велокультури», то вона залишила нас далеко позаду. Зокрема, щодо велопрокату, то можу вам авторитетно підтвердити, наприклад, що у Відні є безліч велопарковок та автоматичних велопрокатів і то без нагляду, на якому знаходяться близько 15 велосипедів: оплачуєш прокат в автомат, береш велосипед і можеш кататися цілий день, згодом залишивши його на велопарковці, яка може знаходитися в іншій частині міста. Щодо велопарковок, то вони є на кожному «куті» і майже всі місця зайняті. А коли немає місця на парковці, велосипеди чіпляють до знаків, слупів — велосипеди просто всюдисущі. Щодо велодоріжок, то ось це чудо цивілізації, яке і досі залишається для нас омріяним благом.

Для європейця велодоріжка — це норма. А тепер для тих, хто не в курсі, то у Європі у велосипедистів є своя окрема дорога (так-так, і це не тротуар чи окраїна проїжджої частини), окремо від автомобільної траси і пішохідного тротуару відгороджена і відмічена дорога, на якій їздять тільки велосипеди (там не паркують авто і там не ходять пішоходи). Велодоріжки навіть мають свої світлофори на перехрестях і їм надають перевагу у русі автомобілі, якщо це передбачено в ПДР.

В Угорщині кажуть, що коли велосипедист на велодоріжці зіб’є пішохода, то велосипедист стане національним героєм, це, напевнее, до того, що саме культура поведінки як велосипедистів, так і пішоходів не дасть їм перетнутися там, де це непередбачено. І на останок, бережіть свої велосипеди та прикручуйте краще сідла, бо цигани є скрізь...

Іван IVP

Субота, 24 березня, 2018