Мистецький рік династій різьбярів

2012 рік — мистецький рік династій різьбярів Шкрібляків-Корпанюків.

У цьому році виповнюється 190 років від дня на- родження класика українського різьбярства на дереві, основоположника гуцульської плоскої різьби Юрія Шкрібляка, 120 років від дня народження заслуженого майстра народної творчості України Юрія Корпанюка, 90 років від дня народження заслуженого майстра народної творчості України Василя Корпанюка.

Династії Шкрібляків-Корпанюків своїми виробами на весь світ прославили Україну і її чудовий етнографічний регіон Гуцульщину. Їх неповторні мистецькі шедеври експонувались і відзначались найвищими нагородами на численних вітчизняних і міжнародних виставках та й у теперішній час знаходяться в найпрестижніших музеях України та багатьох зарубіжних країн.

Яворівським центром народного мистецтва «Гуцульська гражда» в 2012 році заплановано проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції «Феномен українського художнього деревообробництва».

В рамках конференції планується організувати виставку різьбярських виробів та щорічний традиційний вернісаж гуцульських ліжників «Барвограй», виставку-ярмарок художніх ремесел, майстер- класи. 

25 квітня у світлиці Косівської центральної районної бібліотеки відбулося чергове засідання клубу інтелігенції, на якому розглянуто три питання:

200 років від дня народження Йосафата Кобриньського — священика, педагога-філолога, організатора Народного дому в м. Коломиї” (його ім’я носить нині Коломийський музей Гуцульщини і Покуття),

126 років від дня народження Євгена Сагайдачного — педагога, художника, мис- тецтвознавця”,

190 років від дня народження Юрія Шкрібляка — народного майстра гуцульської різьби та інкрустації, родом з с. Яворова Косівського району.

З першого питання доповідав Юрій Джуранюк — завідувач сектором обліку Косівсько-го музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини. Він зокрема нагадав присутнім, що 14 березня минуло 200 років від дня народження Йосафата Кобриньського (1812-1901), який народився у Коломиї. Батько його був учителем з роду Окуневських.
Закінчив Львівську АМ. Був священиком на Москалівці в м. Косові. Своїм коштом заснував школу в с. Яворові Косівського району в 1845 році. Писав на господарські й педагогічні теми у «Слові» і коломийських часописах;
у 1842 році видав перший «Буквар» і статтю «Способ борзо виучити читати» народною мовою. Мистецтвознавець, викладач Косівського ІДПМ ЛНАМ, член НСХУ, автор численних наукових публікацій. Серед них: «Мистецька спадщина Сагайдачних», «Культурні традиції гуцулів», «Слово про Ігоря Пелипейка», «Ремесло сивої давнини», «образ І. Франка в гуцульському декоративно-вжитковому мистецтві» та ін., учасник всеукраїнських та міжнародних конференцій Марія Іванчук досліджувала життєвий і творчий шлях Євгена Яковича Сагайдачного, який був професором Української Академії мистецтв, засновником українського авангарду. Відомий як збирач творчості українського народного мистецтва.
Зоя Сагайдачна, дружина Євгена Яковича, допомагала чоловікові. Це було унікальне подружжя, яке творило і жило мистецтвом рідного краю. За підтримки обласної ради і народного депутата України Василя Чуднова скоро світ побачить нова книга М. М. Іванчук про Є. Сагайдачного.

Про Юрія Шкрібляка (1822-1884) доповідала завідувач сектором краєзнавства Косівської ЦРБ Параска Гуралюк, а огляд літератури провела Галина Кікоть бібліотекар відділу обслуговування. Юрій Іванович створив оригінальні за формою баклаги, пляшки, барильця, скриньки, топірці тощо, прикрашені оригінальними мотивами, іноді інкрустовані металом, кісткою. Його сини Василь та Михайло оздоблювали різьблені цукерниці, скриньки, столики, декоративні тарелі, тощо орнаментом та інкрустацією з різнокольорового бісеру.

Продовжувачами яворівської різьбярської традиції стали Юрій і Семен Корпанюки, Дмитро Федорович Шкрібляк (1925р.н.), Василь Семенович Корпанюк (1922р.н.). Вони успадкували велике чуття гармонії, витонченості і високу технічну довершеність від своїх попередників.

Галина КІКОТЬ,
секретар клубу інтелігенції

Понеділок, 19 березня, 2018