Води нема, а сміття є

Юрій Сліпанюк — молодий керівник МКП «Косівміськводоканалу», який очолює це комунальне підприємство з лютого 2012 року. Юра нещодавно закінчив Національний університет «Львівська Політехніка». Ми вирішили зосередитись в розмові на проблемах міста та шляхах їх вирішення комунальними структурами міста.

— Найважливіша проблема для Косова — це утилізація сміття, то чому закрили районне сміттєзвалище у Вербовці?
— Захоронення твердих побутових відходів — проблема номер один в цілій державі. В цьому і наш район не виняток.

Питання захоронення сміття на території Вербовецької сільської ради другий десяток років тривожать місцевих жителів, які неодноразово протестували і перекривали дорогу з вимогою закрити сміттєзвалище. Безумовно, що утримання сміттєзвалища має відповідати визначеним параметрам, а не просто скидати все валом. Ми з розумінням відносимося до запитів наших сусідів, тому, коли виставлені умови про закриття набули безповоротності, почали шукати вихід з ситуації. На даний час, вивозимо сміття на сміттєзвалища за межі району, що, звісно, створює додаткові витрати на бензин та захоронення відходів. Через це наше комунальне підприємство змушене укладати додаткові угоди на вивезення сміття. Вивозимо його лише з тих місць, де мешканці уклали з нами нову додаткову угоду. Ціна для населення поки-що підніматися не буде, хоч це прямий збиток для нас.

Підприємство готується найближчим часом наново запровадити роздільний спосіб збирання сміття. Сортувати сміття змушені з ряду причин: по-перше, сортоване сміття легше завантажити в машину і спресувати; по-друге, вміло посортовані відходи вже перетворюється на вторинну сировину, яка має свою вартість, а це вже певна дещиця прибутку; по-третє, звезене гамузом сміття має свою загрозу, оскільки воно димить і легко може зайнятися. При нагоді наголошу, що побутове сміття виносити на дорогу, на тротуар суворо заборонено, а викидати будівельне сміття в урни чи ящики взагалі не можна. Найближчим часом будуть встановлені спеціальні ящики для збору ПЕТпляшок і скла. Прохання до жителів вулиць Гвардійської, Незалежності, Шевченка, щоб сміття зберігали до приїзду спецмашини на території своїх господарств і виносили згідно руху транспорту.

Не варто думати, що в нас в місті кожен може робити безлад. Попереджаю, що будуть проводитися відповідні рейди і, згідно чинного законодавства, до порушників і забруднювачів територій накладатимуться стягнення за забруднення навколишнього природного середовища. Під час звіту мера на громадських слуханнях мешканцями Косова було одноголосно прийняте рішення про збір додаткових коштів на благоустрій міста. Таке рішення запропонувала сама громада, одноголосно підтримав виконком міської ради, і воно вже набрало чинності.

Згідно протоколу громадських слухань територіальної громади міста від 15 лютого 2012 року, з метою охорони навколишнього природного середовища та систематичної підтримки благоустрою в місті і недопущення створення стихійних сміттєзвалищ, з 1 квітня 2012 року встановлено плату від кожного приватного господарства по 10 гривень в місяць за збір та вивезення ТВП в обов’язковому порядку. В цьому питанні законодавчо визначено, що у разі відмови від укладання договору на послуги з вивезення побутових відходів, зміненими статтями 82 та 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення пе- редбачено накладання штрафу на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340-1360 грн.) і на поса- дових осіб, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності — від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів (870-1700грн.).

— З якої причини розрили асфальт на вулиці Гоголя?
— Згідно проекту проводиться планове підключення Косівського районного будинку культури, нашого інституту та школи No2 до централізованої системи водовідведення (каналізації). Роботи виконує ПП «Рембудсервісгаз» м.Івано- Франківськ. Відповідно до умов договору дана організація повинна заасфальтувати за собою дорогу, покриття якої знищила.

— Декілька слів про водопостачання міста.
— Проблема систематичної подачі води існує вже десятки років. Сьогодні напрацьована програма реконструкції водогону (друга черга), при надходженні необхідних коштів роботи будуть продовжені. Відсутність щоденної подачі води створила ряд проблем для жителів міста, тому багато з них викопали свої криниці. Але хочу попросити цих госпо- дарів, які вже не користуються центральним водогоном, щоб вони розірвали угоду з підприємством про постачання води. Бо виходить, що деякі господарі користуються і криницями, і водогоном, але за воду не платять. Якщо цього не зроблять, то ми вважатимемо цих жителів, як користу- вачів водогону і будемо нараховувати відповідну плату за водопостачання. Не секрет, що деякі жителі села Вербовець, Старий Косів тривалий час користуються водою з центрального водогону, але роками не платять жодної копійки. Це привело до значних збитків підприємству, а борги, як відомо, не списують, їх треба платити. Тож прошу і жителів цих сіл заключити договори на водопос- тачання з МКП «Косівміськводосервіс». Хочу також зауважити, що згідно рішення сходу жителів міста всі довідки в міській раді видаються тільки тим людям, які не мають боргів перед нашим комунальним підприємством. І це дуже правильна позиція, бо в жителів є величезна заборгованість за надані послуги.

— Як пройшов суботник в Косові?
— Ще до оголошення все- українського суботника 6 квітня міський голова звернувся до жителів міста, керівників організацій та установ «не чекати останньої суботи», а щоденно прибирати свої території. Косів’яни з розумінням віднеслися до цього заклику і провели значну ро- боту з очищення вулиць і берегів річки від сміття, за що усім низький уклін. Однак, до сліз приво- дить поведінка окремих жителів, які зробили стихійні сміттєзвалища на своїх вуличних територіях. Хіба ціна 10 грн. така вже велика, щоб не заплатити за прибирання і чистоту, яку підтримуємо у місті, а робити проблемними місця нашого з вами проживання? На сесії міської ради було прийняте рішення, щоб відновити роботу кільцевого автобуса. Наше підприємство вже встановило відповідні дорожні знаки на вулиці Дружби, де передбачені зупинки маршрутки. Є конкретна домовленість з транспортниками, які вирішують технічні питання обслуговування маршруту.

— І в продовження автомобільної теми. Як ви проко- ментуєте ситуацію з паркуван- ням в центрі Косова? — Найперше, що би я хотів нагадати про заборону залиша- ти автомобілі на території колишнього кінотеатру. Бо при поганих погодних умовах там утворюється болото, яке із колесами машин потрапляє на дорогу і забруднює асфальт в центрі міста. Але це ще не все! Забороняється стоянка вантажних та легкових автомобілів на вулиці Незалежності від „Райфайзен банку Аваль” до відділення Укрпошти. Там весь час утворюються затори, що породжує скарги. Ми пішли на зустріч людям і в центрі від Майдану Незалежності до початку вулиці Шевченка зробили односторонній рух транспорту. Але чи стало там легше їхати? Ні, бо на вулиці Незалежності окрім легкових автомобілів стало модою ставити і вантажні автомобілі та автобуси. Надіюсь на співпрацю в цьому напрямі з Державтоінспекцією в Косівському районі.

Понеділок, 19 березня, 2018