Пересихають криниці

Україну вже сьогодні називають регіоном, де води дуже мало. За останнє 20-річчя зник-ло кількадесят тисяч дрібних річок, а наша річка Рибниця по-вноцінно наповнена водою лише після танення льоду та снігу — в час весняних паводків. Проте сніг швидко розтанув, а дощів немає, тому люди знову відчули нестачу води, як і в час зими та аномально сухої минулорічної осені. Схоже і цьогорічна холодна весна теж не буде багатою на опади І не дивина, що косівчани нарікають, що в криницях на їхніх подвір’ях немає води.

Косівська міська радаОсобливо дана проблема зачепила жителів Москалівки. Старші люди кажуть, що такої тривалої проблеми з водою в нашому місті вони і не пам’ятають. Колодязі уже майже два місяці, як сухі. Звісно, що винна погода, але також і те, що не завжди криницю викопано у правильному місці та потрібної глибини. Саме тому кількість підкопів для поглиблення криниць минулого місяця значно виросла. Та виручають глибші колодязі. Тобто люди по-сусідськи допомагають одні одним. Але, звичайно, дефіцит води в місті відчувається. З серпня до листопада у нашому регіоні майже не було дощів. З кінця лютого до середини квітня — та сама ситуація. Слід зазначити, що під час повеней 2008-2010 років — ми отримали багаторічну величину опадів за якихось кілька місяців. Тому не варто очікувати значного покращення ситуації ні в кінці весни, ні на початку літа. Але поживемо — побачимо, як Бог дасть, так і буде!

Відомо, що криниці живляться переважно так званими інфільтраційними водами, що безпосередньо пов’язано з опадами. Але якщо криницю викопано так, що задіяний глибокий водоносний горизонт, то вплив атмосферного чинника буде меншим. Приміром, охоплено весь шар водоносного горизон- ту, скажімо, всі три-п’ять метрів, а рівень води знизився через опади на два метри — тоді криниця не висохне через брак опадів. А якщо, копаючи криницю, зачепили водоносний горизонт лише зверху, на 1-2 метри, то ризик висихання дуже високий. Простіше кажучи, якщо криниця не досить глибока, то через посуху в ній не буде води. Тому картина навіть в одному населеному пункті може бути різною. Треба вибирати «водні» ділянки на низовині.

Часто люди думають, що криниця пересихає, бо вже стара. Та якщо криницю викопано в доброму місці, вона досить глибока, то вода в ній не пересохне навіть у посушливу погоду. Треба дочекатися опадів. Однак і тоді потрібен час, щоб вода досягла свого рівня. Якщо це піщаний ґрунт, то за добу рівень її може підвищитися від 1 до 10 метрів. А там, де глинисті ґрунти — всього на 10 чи 20 сантиметрів за добу. Тому наповнення криниць доведеться чекати кілька тижнів або й понад місяць. Можна сказати, що мешканцям центральної частини нашого міста повезло більше з забезпеченням води, адже вони користуються такими благами цивілізації, як центральний водогон. Та чи знають яку воду п’ють? Адже вода, що застоюється в трубах, є найбільш небезпечною. Середньостатистична люди- на, користуючись водопровідною водою, за своє життя пропускає через організм від 80 до 100 кг хімічного бруду. Тому фахівці радять зранку вмикати кран на 10- 15 хв. і спускати першу воду, але як це реально робити в час кризи з водою — на разі невідомо.

Розуміння якості води в кранах в Україні та Європі відрізняється. Українська система очистки передовсім вбиває бактерії. В Європі намагаються зберегти корисну мікрофлору, без якої вода стає звичайним розчином солей і користі не приносить. Відомий накип на стінках чайника — це якраз солі. Вони також потрібні організму, але в помірних дозах. Усі зайві солі відкладаються у вигляді піску та каменів у нирках. Сьогодні відомий лише один гарантований спосіб пере- творити водопровідну воду на безпечну і корисну для здоров’я — заморозити її. В домашніх умовах наливаємо відстояну воду з- під крану у пластмасову посудину так, щоб вода заповнила її на 80%. Накриваємо кришкою і — в морозилку. Важливо не втратити момент, коли почне замерзати верхній шар — це бруд і шкідливі речовини. Знімаємо його і викидаємо. Після того, як замерзне основна маса води, промийте заморожений шматок під краном. Він має стати прозорим, вода вимиє з льоду шкідливі сполуки. Розтоплений лід можна сміливо пити і використовувати для приготування страв.
На щастя, на Великдень Бог дав у Косові дощу і проблем з водою поки що нема. І на звершення теми про воду — кілька цінних порад про її важливість для людського організму. Якщо ви слідкуєте за своїм здоров’ям, то знаєте, що левова його частка залежить від того, скільки Ви п’єте води, якої вона якості та як саме ви це робите. Пропонуємо до вашої уваги 12 порад, яких варто дотримуватися, щоб ваш організм був повністю задоволений рідиною, яка у нього потрапляє.

1. Пийте 30-40 мл води на кожен кілограм маси тіла на день. Наприклад, якщо ваша вага 60 кг, значить ви повинні випивати 1,8- 2,4 літра води щодня. Це дозволить оптимізувати обмін речовин і роботу всіх внутрішніх органів.

2. Починайте день зі склянки води. Більшість серцевих нападів трапляються вранці, коли кров людини найбільш в’язка. Це пояснюється втратою вологи під час сну Тому заміна ранкової кави чи соку на склянку води є просто вкрай необхідною потребою.

3. Якщо ви не звикли пити чисту воду, почніть із заміни од- ного напою на день. Скажімо, якщо ви протягом дня п’єте чай, каву та сік, замініть один з цих напоїв чистою водою (бажано, щоб це був не сік). Вживайте стільки склянок води, скільки ви б випили цього напою.

4. Каву або чай запивайте простою чистою водою. Кава особливо зневоднює організм, чай з цукром теж не входить до тих 2 літрів, які вам необхідно випивати протягом дня. До того ж, вода очистить ваш рот від частинок кави.

5. Гаряча вода зі свіжою м’ятою чи шматочками фруктів (лимону, апельсину) допоможе тим, хто любить гарячі напої.

6. Пийте склянку води за півгодини до кожного прийому їжі та тоді, коли відчуваєте сильний голод. Це допоможе не пе- реїдати та втамує спрагу, замасковану під голод. До того ж, вашим органам травлення необхідна певна кількість води, щоб успішно перетравлювати їжу та вбирати поживні речовини. Інакше ви просто набиватимете шлунок без користі.

7. Споживайте більше фруктів, овочів та клітковини. Вони містять багато води.

8. Завжди носіть з собою пляшечку з питною водою або тримайте склянку з водою на робочому місці. Якщо вода буде завжди під рукою, ви автоматично питимете її у значно більшій кількості.

9. Слідкуйте за режимом пиття дітей. Вони мають пити не менше 40 мл на кожен кг маси тіла у віці від одного року. Підлітки мають пити навіть більше, щоб компенсувати свою величезну фізичну активність.

10. Пийте чисту воду перед вживанням алкогольних напоїв, так ви вип’єте менше. Алкоголь зневоднює організм, тому чим більше води ви вип’єте під час вживання алкоголю, тим легше ви почуватиметеся з похмілля. Найкраще взагалі уникати алкоголю.

11. Випивайте склянку води перед сном, адже вночі ваш організм витратить дуже багато вологи.

12. Слідкуйте за якістю води, яку п’єте. Чим вона чистіша, тим менше її потрібно фільтрувати організму. Брудна вода призводить до проблем з нирками та іншими органами.

Неділя, 18 лютого, 2018