Чехи показали свій фільм про бандерівців

18 січня в приміщенні Косівської організації «Центру Громадських Ініціатив» був показаний фільм чеського режисера Алеша Коудела під назвою «Бандерівці», знятого в 2010 році.

На презентацію фільму було запрошено біля 40 патріотично налаштованих косівчан, які із сумом відкрили для себе, що наші сусіди чехи можуть зняти фільм про боротьбу УПА, а ми українці — не можемо. Чому ж так? Чи маємо ми зараз ту Україну за яку вмирали наші діди? Очевидно, що ні. Серед присутніх були заступник голови районної ради від НРУ Дмитро Бойчук, депутат районної ради Володимир Пітеляк, депутати міської ради від НРУ Дмитро Гладун та Дмитро Кравчук...

Шкода лише, що справді хороший і вартий уваги фільм був показаний у вузькому колі переважно старших людей, які добре знають про визвольну боротьбу українського народу, на відміну від нашої молоді, яка масово зомбована російськими ЗМІ і часто лише звідти дізнається про власну історію.

Сам фільм з’явився з нагоди присвоєння звання героя України Степанові Бандері. Її автори намагалися з’ясувати для себе і своїх глядачів відповідь на питання, хто такі вояки УПА і на яку славу про себе заслуговують. До участі в проекті запрошені історики, фахівці з проблеми УПА, зокрема автори книг Мілан Серучек та Міхал Шмігель. Чехи уважно попрацювали із збором свідчень учасників подій понад шестидесяти-літньої давності: тут і звичайні чеські і словацькі селяни, вояки чехословацької армії, учасники антиповстанських операцій й українські підпільники та вояки УПА (Ярослава Левкович, Мирослав Симчич, Петро По-тічний).

В центрі сюжету — рейд УПА теренами Чехословаччини у 1947 році. Однак фільм охоплює широкий період 1 9201950-х років, завдяки чому необізнаний з українською історією чеський глядач знайомиться з перипетіями встановлення радянської влади в Україні, масових сталінських репресій, жорстокості німецького окупаційного режиму, врешті, як і чому постала УПА, чому українці зважилися на повстання у, здавалося б, цілком безвихідній ситуації.

Чехи відшукали унікальні документальні кадри боїв, про життя у криївках чи рейдів вояків УПА, як упівці пересувалися по кілька діб поспіль без відпочинку. Усе це у фільмі коментують чеські та українські історики.

У споминах розкриваються складні переплетіння людських доль на тлі безперестанних боїв і драматичних стосунків із місцевим населенням в Україні, а потім у Словаччині та Чехії.

«Я не хочу ворогувати ні з євреями, ні з німцями, ні навіть з росіянами. Їх теж там кривдили. Єдиний ворог — ота комуністична система і всі ті, які поневолюють мій народ», — говорить один зі свідків боїв УПА в Галичині.

Чеський фільм «Бандерівці» торкається драматичних подій, він розповідає про людей, які в боротьбі за волю не раз переступали межу, йшли на крайні заходи. Одні загинули в бою, інших сталінський режим розстріляв чи запроторив до ГУЛАГу, комусь пощастило вижити. Та передусім автори кінострічки звертаються до сучасників, які мають знайти для себе відповіді на непрості запитання, скинувши з пліч тягар витворених комуністичним режимом політичних стереотипів.

П'ятниця, 23 березня, 2018