Страйкбол - не для слабких

Історія появи цього спорту сягає своїми коренями післявоєнної Японії, якій після її капітуляції заборонили мати збройні сили (крім сил самооборони), і уряд цієї країни знайшов цікавий вихід зі сформованої ситуації — були створені точні пневматичні копії бойової зброї, які збігалися у вазі з реальними прототипами, мали таку ж скорострільність, і навіть мали подібну схему збірки. Патрони в цій зброї заміняли 6 мм кулі, виготовлені з легкого пластику. Згодом, це заняття переросло у вид дозвілля, що набуло величезної по-пулярністі у всьому світі, завдяки його особливій реалістичності і наближеності до реальних бойових дій.

Щоб дізнатися про страйкбол більше, ми поспілкувались із косів’янином Віталієм Мацьоцьким — фанатом справжніх чоловічих розваг.
— Що таке страйкбол? І з чим його їдять?
— Війна в крові у кожного чоловіка, так само, як материнство в крові у кожної жінки. Можна замінити в собі цей войовничий голос Інтерне-том, заїсти гамбургерами і запити пивом, але все одно він коли-небудь прокинеться і тоді горе тому, хто засумнівається у вашій здатності виживати. Люди спрадавна прагнули не стільки до війни, скільки до битв з собі подібними і до перемог над ними. Навіть спорт є битва: людина проти людини, клуб проти клубу, країна проти країни. Вистояти, перемогти, довести свою силу і подолати противника — мета практично та ж, що і в учасників військових дій.
Ось тільки спорт не дає і сотої долі того адреналіну, який ви відчуваєте, повзаючи по-пластунськи, недалеко від вартових суперника, у пошуках укриття. Хоч ваша рушниця стріляє і не справжніми кулями, але страх видати себе вартовому непідроблені. Це ще не зовсім реальність, але вже і не зовсім гра — це страйкбол. «Страйкбол» або «Airsoft» — командна «військова» гра, заснована на принципі максимального наближення до реалізму. Стрілянина в грі ведеться з точних пневматичних копій реальної бойової зброї, виготовлених з пластика або різних сплавів металу, пластмасовими кульками калібру 6 мм і вагою від 0,1 2 до 0,43грамів. Гравець вважається убитим, якщо в нього попала хоч би одна кулька. Таким чином, гра ведеться на чесність!
Гравці, які свідомо приховують факт того, що в них влучили, називають «маклудами», а в разі, якщо такі гравці систематично продовжують порушувати правила, можуть бути виключені з команди. Все, що відбувається, це так звана легенда, що описує хто ви, за що воюєте, які цілі, умови і так далі та визначається сценарієм конкретної гри. А сценарії можуть бути найрізноманітнішими: «полювання» на групу противника, захоплення укріпрай-
ону, знищення диверсійного загону, звільнення заручників, захоплених терористами або, навіть, замах на президента. Існуючих «обкатаних в бою» заготовок просто маса.
— Яка різниця між страйкболом та більш відомою вже грою пейнтболом?
— По-перше, родзинкою і основною відмінною особливістю страйкболу від пейнтболу та інших подібних ігор є зброя. За великим рахунком, зброя в пейнтболі взагалі не має нічого спільного з реальністю, оскільки не дозволяє стріляти прицільно. Точніше, прицілювання йде по першому пострілу, а далі вже можна спробувати прицілитися вище, нижче, лівіше, правіше. Все це далеке від реальності. Хто хоч раз спробував, той знає.
Реалізм — основа страйкболу, бо у руках бійця буде точна копія справжньої зброї, максимально наближена до нього по скорострільності, вазі, прицільній дальності, віддачею прикладу та іншими тактико-технічними параметрами. У цій грі бійцю доведеться «боятися» практично всіх існуючих видів вогнепальної зброї, проти нього можуть бути «застосовані» не лише пістолети, автомати, кулемети і рушниці, але навіть гранатомети, ручні гранати і протипіхотні міни. З іншого боку, те ж саме доступне і вам. На війні, як війні. Все по-справжньому. Зброя в страйкболі — це більше 100 видів, дальність пострілу до 100 метрів, прицільна дальність — 20-30 метрів, швидкість до 1000 пострілів в хвилину!
По-друге, в страйкболі практично жодних обмежень в просторі. Можна грати на майданчику в сотню квадратних метрів, а можна і на площі у десять кілометрів. Можна грати годину, а можна жити, а точніше виживати в лісі цілими добами. Можна влаштувати справжню війну з багатокілометровими переслідуваннями. Все залежить від серйозності ваших намірів і вашого рівня підготовки.
По-третє, низька вартість «боєприпасів». У пейнтболі 100 пострілів коштують 25 гривень (а як ми вже говорили, левова частка пострілів вирушає «в нікуди»). В страйкболі ж 100 пострілів коштують 4 гривні, тобто майже в сім разів дешевше. Не кажучи вже про набагато більшу ефективність стрільби страйкбольної зброї.
— Чому ви вирішили організувати косівський страйкбольний клуб?
— Правильніше буде назвати не клуб, а команду. Зараз якраз іде обговорення щодо створення команди, її назви та інших технічних моментів. На даному етапі ми просто є групою однодумців, що мають спільний інтерес. Команда необхідна для реєстрації на загальноукраїнських іграх, в яких беруть участь від декілька сотень і навіть до тисячі гравців.
— Яка кількість учасників і хто є у вашому клубі, хто був ініціатором?
— Зараз в Косові є десь 1520 гравців, але в грі переважно беруть участь 10-15 учасників, хоча останнім часом, часто приїжджають в гості представники команд з Коломиї та Івано-Франківська, і тоді чисельність значно збільшується. Хто був ініціатором навіть не зможу сказати, думаю просто зібрались декілька однодумців і так все почалось.
— Чи дороге обладнання для гри в страйкбол? Де його можна придбати?
— Ціни на зброю для страйкболу дуже суттєво різняться. Можна придбати і за 500 гривень, а деякі екземпляри будуть коштувати близько 10 000 гривень. Все залежить від країни виробника, фірми та самої зброї. Взагалі сама зброя поділяється на три типи приводів: електричний — працює від акумуляторної батареї, яка живить електомотор, газовий
— постріл здійснюється за допомогою стиснутого газу і спрінговий — вручну зводиться пружина перед кожним пострілом. Придбати зброю та амуніцію для страйкболу можна в спеціалізованих магазинах «Мелітаріст» та «Штурм», а також є величезний вибір в Інтернеті. Я особисто придбав свою М15 не нову, на одному із спеціалізованих форумів. Попередньому власнику вона з усім зовнішним «тюнінгом» обійшлась в тричі дорожче, ніж я заплатив.
— Де зазвичай ви проводите змагання?
— Місця проведення різноманітні: ліс, будь-які великі будови, різні закинуті об’єкти, була навіть гра на діючому військовому полігоні. Місце проведення залежить від легенди, сценарію гри. В 2012 році, ми плануємо взяти участь у великих масштабних іграх.
— Чи допомагають тобі страйкбольні тренування, щоб підтримувати мисливську форму?
— Я мисливець-початківець, полюю всього третій сезон. В наших рідних Карпатах я полював всього два рази, а в основному полюю в Снятинському та Городенківському районах. Для підтримання мисливської форми більше допомагає стендова стрільба (стрільба по тарілках) та безцінні поради досвідчених мисливців.
Руслан ШЕЛЕСТ

Субота, 24 березня, 2018