Різдвяна виставка

Косів здавна називають столицею народного мистецтва Гуцульщини. Саме тут зосереджувались і розвивались основні галузі народних ремесел: різьблення, гончарство, художнє ткацтво та вишивка, художня обробка металу та шкіри. Косівський музей, як відділ Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського, відкритий в 1969 році.

В основу музею була закладена збірка творів народного мистецтва Є. Я. Сагайдачного (1886-1961) — відомого українського художника та мистецтвознавця. Експозиція знайомить з народним декоративно-ужитковим мистецтвом ХІХ-ХХ століть.

У музеї часто відбуваються різноманітні виставки. В нашому музеї перед Новим Роком і Різдвяними святами, ми стараємось відкрити виставку, яка б була приурочена до цих свят. І так склалося, що завжди у виставкових залах виставляються роботи викладачів і студентів Косівського інституту декоративного та прикладного мистецтва Львівської національної академії мистецтв. У цьому році ми теж маємо досить цікаві роботи, взяті з науково-методичного кабінету інституту. Це декоративні тарілки та миски, виконані у техніці ліплення та об’ємній пластиці. Маємо килими і гобелени — яскраві, святкові та урочисті, які не присвячені темі Різдва, але підходять до сучасного інтер’єру.
Різноманітні за технікою виконання, зроблені в техніці ліплення та об’ємній пластиці представлені дипломні роботи — декоративні тарелі М. Боднар «Різдвяні коломийки», Н. Полатайко «Щедрий вечір», Ю. Ков-цуняк «Різдвяні свята», С. Проскурняк декоративні пласти «Щедрівка», Д. Лотош декоративна композиція «Різдво», виконана в матеріалі шамот з
вражаючим змістом сюжету та своєрідним колоритом персонажів. Представлено в експозиції святковий килим І. Лисит-чук «Різдвяник». Серед дипломних робіт є і свічники. Широко представлено різьблені роботи викладачів інституту М. Ради-ша, Л. Гавриша, С. Бзунька — свічники, декоративні тарелі, оздоблені в своєрідній та оригінальній манері поєднання різьби з інкрустацією. Краса Карпат оспівана в зимових краєвидах відомих художників нашого міста А. Калитки та В. Бойчука. Захоплюють відвідувачів музею роботи Наталі та Романа Юсипчуків, виконані в авторській техніці розпису на склі — «Різдвяні ночі в Карпатах» та «Реквієм».
Не менш цікавими є роботи Лідії Луканюк, яка навчалась у Львівському художньому інституті, а зараз проживає в нашому місті. Це ялинкові забавки — плетені, вирізані з паперу, прикрашені розписом, аплікаціями. В’язані маски «Русалка», «Куць», «Лісовик». Гобелени «Дерево», «Земля». Три графічні роботи «Різдвяна ніч», «Коляда», «Щедрівка». Ці орнаментальні композиції гли-
боко пов’язані з гуцульським народним мистецтвом. Вражають роботи Іванки Козак-Ділети, яка в нашому місті відкрила керамічну майстерню. У своїй творчості продовжує родинні традиції. Питтєві набори, тарелі, миски, свічники прикрашені вузькими смугами геометричних мотивів, заповнюють площу виробу, створюючи оригінальні писанкові розписи, які є окрасою не одного святкового столу. Майстриня працює в давній техніці розпису на темному (коричневому) фоні — фляндруванні.
Родина Гривінських представила на виставці роботи Василя Гривінського — декоративні тарелі «Йордан», «На Ма-ланку», Марії Гривінської — декоративні плитки «Щедрівки» та декоративні тарелі «Таїнство святої вечері», «Різдвяна ніч». Оригінальний та самобутній в колориті святковий рушник З. Гривінської «Різдвяна Верховиночка». Виставка є багатогранною та різноманітною, а відвідувачі-туристи дивуються, що такі красиві твори народного мистецтво можна побачити в нашому місті. Гостинно запрошуємо жителів та гостей нашого міста відвідати Різдвяну виставку в музеї.

Любов ІЛЮК,
завідуюча філіалом Косівського музею

Вівторок, 20 березня, 2018