Чемпіони є і в Косові

Відомий тренер з класичної та вільної боротьби, депутат міської ради від НРУ, колишній керівник відділу у справах сім’ї, молоді та спорту Косівської райдержадміністрації Дмитро Дмитрович Кравчук розповів про себе, перемоги своїх підопічних та про спорт у Косові.

— Скажіть кілька слів про себе та про вашу роботу
— Скоро вже буде 5 років, як я працюю у Косівському інституті прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв керівником фізичного виховання. Займаємось ми тут вихованням молоді в повному значенні цього слова — не тільки фізично, але і патріотично. У нас навчається десь до 15% косівських дітей. Наш навчальний заклад досить престижний, адже тут є коледж та інститут. Як не дивно, більш відомий коледж, як колишні училище і технікум, один з кращих в Україні, бо тут уже традиційно готують висококваліфікованих фахівців.
Але, щоб бути хорошим митцем, треба мати і добре здоров’я. Якщо його немає, то людина втрачає не тільки фізично. З метою покращення здоров’я наших студентів, проводяться першості навчального закладу: з волейболу, баскетболу, настільного тенісу, футболу, шахів, шашок. Також, працюють спортивні секції і на базі ВНЗ та на базі спортивного клубу «Богатир»: з волейболу, футболу, баскетболу, настільного тенісу, вільної та греко-римської боротьби і дзюдо. Є і легка атлетика. Маємо неодноразову чемпіонку області серед вищих начальних закладів Заячук Іванну. Непогані результати маємо у стрибках в довжину та кросі. Скажу вам прямо і відверто, що в даний час дуже важко готувати спортсменів, бо здоров’я сучасних молодих людей, на жаль, дуже слабке. І для того, щоб претендувати на якісь нагороди, треба хоча б 2-3 роки тренувань, щоб добитися належного фізичного рівня, а тоді вже працювати конкретно для досягнення високого спортивного результату.
Маємо вже, наприклад, нашого нового кандидата в майстри спорту Олеся Цуру, який на першості України з греко-римської боротьби зайняв п’яте місце. В нас є також хлопці, які старанно і серйозно займаються велоспортом — це Назар Гордій, наш косів’янин, який зайняв перше місце на першості України, що відбулась в Івано-Франківську цього року та косів’янин Мирослав Тафійчук, кандидат в майстри спорту із гірських лиж. За цей час, поки я працюю в нашому Інституті, вже підготовлено 6 кандидатів в майстри спорту. Люди творчі не надто охочі до спорту, але я завжди намагаюсь їх переконати, що в здоровому тілі — здоровий дух! У нас дуже популярні «Козацькі забави», які ми проводимо кожен рік у жовтні, присвячені дню заснування Української Повстанської Армії, а також на Покрову святої Богородиці святкуємо і день козацтва. Змагання проводяться із 6 видів спорту: метання ядра, гирьового спорту, кульової стрільби, арм-реслінгу, перетягування канату, збивання із спортивного снаряду А ще є конкурси на краще виконання патріотичної пісні та смачніше приготування куліша. Фаворитами вже кілька років є хлопці з команди художніх виробів з дерева, на другому чи третьому місцях — студенти з художньої обробки металу чи кераміки. Це все, що стосується моєї роботи в цьому навчальному закладі.
Треба зазначити, що керівництво нашого навчального закладу ставиться із розумінням важливості спорту для студентів і тому всіляко сприяє в моральному і в матеріальному плані.

— Розкажіть детальніше про вашу роботу в спортивному клубі «Богатир»
— Відносно роботи у спортивному клубі, то вже 40 років я працюю тренером на цій ниві. Є досягнення — 15 чоловік, з якими я займався, стали майстрами спорту. Серед них Ігор Мортук — майстер спорту міжнародного класу, який нині живе і працює в Дніпропетровську працює тренером. Серед них були і чемпіони СРСР — викладач Косівського інституту Богдан Юсипчук та Володимир Фокшей. Тепер заняття у спортивному клубі відвідують десь 55 чоловік.
До мене ходять і старші хлопці після армії, і з навколишніх сіл, і з міста Косова. Особливо багато — у зимовий період. Коли канікули, то студенти ходять на заняття, а в літній період ще більше — я майже не відпочиваю. Лише два тижні перерва, а так постійно займаються хлопці. Навіть із Стопчатова доїжджають, з Уторопів, Кут та Космача.
То вже стало пріоритетом в моєму житті. Незважаючи на стан здоров’я, ходжу на заняття, бо, пропускаючи їх, не можна побудувати належної структури для досягнення високих спортивних результатів. Ми беремо участь у всіх єдиноборствах на першості області — це і вільна боротьба, греко-римська, дзюдо і самбо. Завжди є чемпіони, і призери, хлопці потрапляють і в збірну області. Крім спорту, стараюсь їх виховувати в дусі патріотичному, розказую: хто ми, і чиї ми діти. Щоб той, хто пройде цю школу, міг правильно застосувати свої здібності у тих справах, які будуть на користь нашій Україні.
Приємно, що діти хочуть займатися спортом, а батьки розуміють необхідність цієї справи. Дитина не може бути здоровою, якщо просиділа за партою від 9-00 до 18-00 години. Треба розвиватись — бігати, брати участь в ігрових видах спорту та єдиноборствах. У нас був колись великий Всеукраїнський турнір, на який прибуло біля 300 учасників. Хочу щось подібне відновити. Ми вже вдруге проводимо такий турнір, приурочений до Різдва. Приїжджають до нас кияни, гості з Кам’янця-Под-ільського, а також з інших міст нашої області. Ми не тільки займаємось спортом, але й колядуємо з ними, вчимо їх нашої української культури та гуцульських традицій. Потім, одержуємо дуже багато позитивних листів із захопленими відгуками від батьків, які дякують за нашу просвітницьку роботу, бо там такого і немає, і не знають про таке.
А якщо взяти в цілому, то можна сказати, що Косівщина і місто Косів, досить непогано виглядають на фоні області, а з окремих видів спорту і на національних Всеукраїнських змаганнях. Я не уявляю хлопця, який не пройшов би спортивну школу, не має значення з якого виду спорту, бо інакше не можна розвиватись.

— Розкажіть про вашу роботу, як депутата міської ради, чому ви вирішили балотувалися? Вже рік, як косівська рада шостого скликання працює, а ви є член бюджетної комісії.
— В Народному Русі України я ще з часів радянських. Були і раніше пропозиції балотуватись, але якось не думав над тим, бо тренер вічно в роз’їздах, то які могли бути думки про якусь там сесію. А цей раз висунули мене кандидатом в депутати, і я пройшов. Сесії проходять на належному рівні, підготовлені. Думаю, що Микола Фокшей на своєму місці, видно, що має управлінський досвід. Міська рада в цьому, 2011 році, допомогла — ми змогли придбати 12 нових матів, а також провести турнір серед молодих спортсменів. Сподіваюсь, що в цьому році, про нас теж не забудуть.

П'ятниця, 18 серпня, 2017