Відходи — у доходи

Передумови
Міська влада Цюріха багато років поспіль проводить цілеспрямовану політику щодо зменшення кількості побутових відходів. Якщо у 70-80-х роках минулого сторіччя з метою підтримки чистоти в місті величезні обсяги відходів відправлялися на спалювання, то з 90-х років акцент перемістився на зменшення обсягу сміття через повторне використання матеріалів та компостування біовідходів. Важливим чинником збереження чистоти міста є матеріальна відповідальність мешканців за чистоту міста та збереження довкілля.

Практика
За період 1992-2005 років в Цюріху вдалося знизити собі варті сть відходів зі 140 тисяч тонн до 100 тисяч тонн на рік. Ця позитивна динаміка є результатом спільних зусиль місцевих і регіональних законодавців, НУО та місцевого підприємства зпереробки ТПВ. Три складові програми скорочення відходів, яка реалізується в Цюріху:
• використання спеціального мішка для відходів «Цюрі-сак» (мішок для єдиного зразка можна придбати лише в оператора з управління ТПВ за досить високу ціну, в іншому пакуванні відходи не вивозяться. Вартість мішка і є оплатою за вивезення сміття);
• впровадження повторного використання матеріалів, які підлягають переробці;
• проведення потужної інформаційної кампанії для мотивації мешканців до компостування біовідходів.
Вивезення відходів з домогосподарств проводить єдина на все місто компанія, причому сміття має бути спаковане у спеціальний мішок. Зазвичай одна сім’я заповнює один такий мішок на тиждень. Ці мішки потрапляють на сміттєспалювальний завод. Придатні до переробки матеріали — скло, метал, текстиль, відпрацьовані масла — мешканці здають на приймальні пункти, яких в місті діє біля 300. Папір та картон збирають муніципальні представники безкоштовно раз на місяць. Для збору великогабаритних відходів діють два спеціальні пункти. Для тих, хто не має автомобілів, двічі на місяць прийом великогабаритного сміття, старих електроприладів тощо організується на трамвайних зупинках у визначений час. В рамках реалізації проекту скорочення відходів в Цюріху запроваджено компостування біовідходів у приватних садибах, громадських парках та на інших комунальних територіях.
Найефективнішим чином на кількість відходів та поведінку мешканців щодо поводження з ними впливає впровадження оплати за вивезення сміття, яка залежить від його кількості. Штрафи за порушення правил поводження з ТПВ сягають 250 швейцарських франків. Багато мешканців Цюріха визнають, що потенційна загроза сплатити такий великий штраф і є найкращим стимулом до підтримки проекту. Радикальна політика міської влади щодо відходів допомогла змінити й купувальні звички городян. Тепер кожний подумає двічі перед тим, як придбати товар, запакований в картон, пластик або полістирол. Необхідність платити за кількість виробленого сміття та відповідальність за доставку пакувальних матеріалів на переробні станції роблять людей більш поміркованими щодо непотрібного пакування. Через це й торгові мережі вимушені переходити на мінімальне пакування. А у деяких магазинах покупцям надається можливість розгорнути товар та залишити пакування в магазині, оскільки вони не зацікавлені нести додому додаткове сміття разом з товаром.
Результати

Завдяки послідовній та цілеспрямованій політиці міської влади Цюріха місту вдалося досягти значного скорочення вироблення відходів. Дослідження, проведене Асоціацією міст за переробку, показує, що менший обсяг ТПВ на одного мешканця виробляється лише у двох містечках Австрії та Голландії. Добрий приклад Цюріха поширився по решті території Швейцарії, та за її межі. Німеччина та Голландія також серед лідерів у переробці відходів.
Мешканці Цюріха за час реалізації заходів проекту перетворилися на свідомих споживачів, обізнаних у проблемах екології та зацікавлених у зменшенні обсягів відходів. Нині програма єдиного мішка «Цюрі-сак» та інші заходи програми користуються підтримкою 97% жителів міста.

Підготовлено за матеріалами сайту
http:sustainalecities.dk/en/casec

 

 

Понеділок, 19 березня, 2018