Депутати у Здвижені

У п'ятницю, 7 жовтня, в останній день «бабиного літа» відбувалась знакова зустріч активістів проекту «ВелоКосів» і депутатів районної ради.

Перед спільним велозаїздом представники місцевого самоврядування від імені районної ради урочисто подарували GPS-навігатор (трекер) ініціатору та головному активісту проекту Ростиславу Мартинюку.

Цей пристрій, такий важливий для складання карт веломаршрутів, «роверисти» намагались отримати від влади давно, проте через брак коштів процес затягувався і лише активне втручання в ситуацію молодого голови райради дозволило вирішити цю проблему.

Щоб оригінально віддячити представникам влади, розповісти про досягнення проекту «ВелоКосів» і його майбутнє, відбувся велопробіг пізнавальним маршрутом до Духовного центру «Здвижин» територією міста Косова, сіл Смодної та Кобак.

Важливо згадати, що відправною точкою в подорожі стала нещодавно відбудована після прикрої пожежі греко-католицька церква св. Василія Великого, де активісти проекту «ВелоКосів» нещодавно встановили велостоянки. Отець Роман Іванюлик побажав всім учасникам заїзду щасливої дороги і висловив слова подяки і підтримки всім тим людям, які пропагують здоровий та екологічний спосіб життя. Місцеве самоврядування в заїзді представляли депутати районної ради від Партії Регіонів та «Фронту змін» Назар Перкатюк, Юрій Мохнатчук, Ігор Сусак та Валерій Боднарук, а також секретар міської ради Орест Фокшей («ВО Свобода»). Загальна ж кількість учасників, зважаючи на будній робочий день, склала 11 осіб, серед яких була лише одна дівчина. Учасників пробігу супроводжувала машина пошуково-рятувальної служби.

Хоча Ростислав Мартинюк і обіцяв легку велопрогулянку на 2 години, насправді ж повернулись ми з мандрівки аж через 4 години, і це враховуючи майже повну відсутність перепочинку і зупинок на зворотньому шляху. І тут треба віддати належне депутатам, які зізнавались, що на велосипедах не катались по 10-20 років, але між тим, не пасли задніх і активно крутили педалі.

Основна ж мета веломандрівки — це стимулювати депутатів спрямовувати хоча б якісь кошти на розвиток велотуризму в регіоні, адже за умовами будь-яких грандів від Євросоюзу хоча б 10% відсотків проектів має фінансуватись місцевими бюджетами...

Сонце, як не дивно, того дня добряче припікало, а активісти «ВелоКосова» їхали із середньою швидкістю 25 - 30 кілометрів за годину, чим не дозволяли розслаблятись ні депутатам, ні іншим учасникам маршруту. Тематичні зупинки робилися біля інформаційних щитів, велостоянок та велосадиб, які задіяні та створені в ході проекту «ВелоКосів» та його попередника «ВелоКраїна».

Активність депутатів-роверистів почала спадати, коли почався затяжний підйом сільською дорогою до міжконфесійного духовного центру «Здвижин», місце з'явлення Божої Матері жителям Кобак. Очікуваних «канапок» чи «жареного барана», як жартували депутати на горі не було, зате був швидкий рух далі маршрутом — досить складною для їзди на велосипеді лісовою дорогою через часті короткі спуски і підйоми, гілки та каміння під колесами.

На щастя, під час пробігу ніхто не постраждав, адже всі були забезпечені якісними велосипедами та іншим потрібним спорядженням велопрокату «Панське», за що їм велика подяка.

Завершився маршрут екстремальним спуском з гори вже гравійною дорогою, яка відкриває чудовий краєвид на сусідні гірські хребти, а також населені пункти.

З пасовиськ на нас здивовано споглядали як корови та коні, що випасались на полях, так і сільські мешканці, адже колону із 11 велосипедистів в Карпатах, на жаль, не часто побачиш. Саме для того, щоб таких «екологічних» туристів стало більше і працюють активно хлопці з проекту «ВелоКосів».

Незважаючи на помітну втому депутатів на фініші, які явно не очікували маршрут такої складності, а легку прогулянку, всі дякували Ростиславу Мартинюку за можливість згадати велосипедні роки у дитинстві, а також заново відкрити для себе красу Карпат саме в такий «спортивний» спосіб.

Будемо сподіватись, що отримані враження від пробігу забудуться не скоро, а обіцянки всіляко сприяти розвитку велотуризму на Косівщині будуть підтверджені реальними справами. Час покаже!

Тарас ПАСИМОК

 

 

Субота, 24 березня, 2018