Площа Ринок - майдан Незалежності

Площа ринок міста КосівНа просторовий уклад містечка наклав свій відбиток панівний у XVI ст. ренесансовий стиль. Головний майдан, історичне ядро міста, був у плані прямокутний з довшими сторонами у напрямку: схід — захід. У XVI-XIX ст. будівлі були дерев'яними, з кінця XIX площа Ринок набуває вигляду, який ми зустрічаємо на зображеннях поштівок. З північної сторони ми бачимо ратушу, збудовану на початку XIX ст.

Вона була мурована, мала два поверхи з годинником в дерев'яній вежі. Зі сходу розміщувався Краківській готель з найбільшим в Косові рестораном Трухановича — одного з най-заможніших косівських підприємців, з півдня возвеличувався будинок рабина Гагера.стара площа з автостанцією

 

Інші будівлі на ринку були одно-двоповерхові — муровані і дерев'яні. Більшість будинків виконані у панівному тогочасному класичному стилі.

Архітектурний ансамбль центральної площі зруйнований у роки Другої світової війни (у 1942-45 роках).

На площі Ринок була перша в Косові автостанція, потім збудовану нову, на зарінку, де вона діє й тепер. Після війни на площі звели приміщення райкому компартії, потім до старого двоповерхового будинку прибудували новий, триповерховий. Тепер тут розміщуються міська і районні ради, райдержадміністрація. У центрі площі стояв на гранітному постаменті бронзовий пам'ятник Леніну з простягнутою рукою.

До нашого часу на площі Ринок зберігся єдиний будинок рабина Гагера, званий ународі— Рабинів мур, (вул. Незалежності, 55 ), з 1994 року внесений до списку пам'яток архітектури. Даний будинок збудований 1890 року, є найбільш декорований з явно вираженим стилем провінційного класицизму. До 1942 року його перший поверх займали склепи (магазини), а на другому поверсі жив рабин. Тривалий час тут були різні організації. Сьогодні на першому поверсі є офіси деяких партій, приміщення міського РАГСУ, другий поверх ділять — Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини (з грунтовною експозицією народного мистецтва), Музей визвольних змагань, виставковий зал Спілки народних майстрів.

Мирослав БЛИЗНЮК,
м. Івано-Франківськ

 

Понеділок, 19 березня, 2018