Зелені інновації

Наприкінці серпня на базі регіональної благодійної організації «Центр громадських ініціатив» успішно стартував новий проект «Зелені інновації для відновлення традиційного сільського господарства в українських Карпатах». Його підтримала програма МАТРА посольства Нідерландів в Україні.

«Зелене досьє» працює в карпатському регіоні протягом 10 років, у тому числі над впровадженням Карпатської конвенції. За цей час здійснено близько 20 проектів, здебільшого спрямованих на підтримку сталого розвитку регіону.

Нинішній проект є логічним продовженням попередньої діяльності і базується на реальних потребах та можливостях, що існують в регіоні, для сталого розвитку сільського господарства й збереження біорізноманіття. Карпатське господарювання, після десятиліть нераціональних перетворень має повернути на шлях збалансованого розвитку та поваги до культурних традицій і навколишнього природного середовища. Дуже важливо нині створити умови для підтримки традиційного господарства, особливо — сільського. Руйнування традиційного господарювання є також причиною втрати біорізноманіття: заради елементарного виживання люди часто змушені по-хижацьки полювати на гірську форель, знищувати для продажу за безцінь лісові цінності, не дбаючи про збереження природи навіть у заповідних зонах.

Учасники попередніх проектів визначили найбільш гострі проблеми. Це втрата сільськогосподарських традицій і брак підтримки небагатьох існуючих спроб відновити або захистити традиційні сільськогосподарські продукти. Низький рівень зацікавленості місцевих господарів у збереженні сільськогосподарських традицій через неспроможність конкурувати з глобальним ринком. Нестача знань щодо застосування сучасних методів та наявного позитивного досвіду.

Вирішенню цих проблем можна зарадити, залучивши міжнародний досвід та інноваційні механізми Зеленої Економіки, до яких нині звертається все більше теоретиків і практиків у всьому світі.

Новий проект сприятиме збереженню біорізноманіття та впровадженню механізмів Зеленого економічного курсу для підтримки місцевих ініціатив в українських Карпатах. Практика господарювання на засадах сталого виробництва існує в наших Карпатах, конкретні такі приклади досліджені й описані в наших публікаціях. Саме ці крихти досвіду ми хочемо запропонувати для використання в інших районах Карпат. Громади, які зацікавляться досвідом сусідів, зможуть запросити до себе авторів ініціатив, щоб почути про все безпосередньо від них.

В рамках проекту планується проведення циклу тренінгів (орієнтовно — у Львівській та Чернівецькій областях), під час яких досвідом організації сталого виробництва на засадах використання механізмів Зеленої економіки поділяться представники Закарпаття та Івано-Франківської області, які вже досяг-ли певних результатів.

Тамара МАЛЬКОВА,
директор «Зеленого досьє».Субота, 24 березня, 2018