Собаче життя: де подітися?

Як віломо, люди відповідальні за тих звірів, яких приручили. А як же бути з неприрученими бездомними тваринами? Хто має відповідати за них? Після прийняття Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» та відповідного рішення прокуратури відстріл безпритульних тварин заборонений.

В принципі, на цю проблему можна подивитися з різних кутів зору. З якоїсь причини собаки, кішки і т.д. опинилися на вулиці, їм холодно і голодно, ніхто їх не любить. Від такого життя будь-хто стане злим. Ще таких безхатченків інколи отруюють та відстрілюють, у кращому ж випадку забирають до притулку, де життя теж невеселе навіть за собачими мірками. І вони ж не винні, що нема кому про них піклуватися, що їм хочеться їсти та жити. Активних захисників тварин на всіх бездомних собак не вистачить, співчуваючі ж можуть лише поспівчувати.

З іншого боку, ці собаки не завжди милі та нещасні — часто вони нападають на людей, і тут уже байдуже, чому вони це роблять. Особливо небезпечні зграї таких собак, подібні до вовчих. Є приблизно сотня захворювань, які можуть спричинити саме укуси собак.

Навіть, якщо вуличні барбоси видаються мирними та зовсім неагресивними, невідомо, як вони себе поведуть і чим хворіють. Мало хто захоче жити поруч із такими сусідами, та куди ж звертатися за допомогою? Адже краще попіклуватися про долю чотирилапих до того, як станеться щось непоправне і вам доведеться турбуватися вже про власне здоров'я.

Нині вся робота з профілактики бродячих тварин зводиться до поступової стерилізації бездомних тварин. Однак, після проведення стерилізації, тварин знову відпускають на міські вулиці. Такі нові правила європейської політики поводження з тваринами. І, дійсно, у законі чорним по білому написано, що відловлені бродячі тварини мають утримуватися протягом п'яти днів на спеціальних майданчиках у якості карантину, а потім передаватися до притулків. Проте ні майданчиків, ні державних притулків немає.

З метою ж зменшення популяції проводити стерилізацію безпритульних тварин мають ветеринарні клініки. Відомо, що стерилізація — це серйозна операція, після якої тварина має одужувати в стаціонарних умовах мінімум 8 днів. Це означає, що окрім клінік, де прооперують тварину, потрібні стаціонари, де тварина одужуватиме протягом цих 8 днів.

Припустимо однак, що тварини попри всі негаразди все-таки стерилізовані і одужали. Яка їх подальша доля? Тварини будуть повернуті на місця попереднього перебування при наявності опікунів. Але опікунів на всіх тварин не вистачить — це по-перше. По-друге, собак і кішок недоцільно повертати на такі «місця попереднього перебування», як дитсадки, школи, лікарні, ринки. Відповіді, куди подітися цим бідолашним, програма не дає.

Але шкода не лише тварин, а й тих, кого вони кусають. Аби вижити, пси часто гуртуються у зграї та нишпорять містом. В такому випадку вони стають набагато агресивніші і частіше нападають на людей. Кожен такий факт вимагає процедури: протягом десяти днів за твариною спостерігають, і, якщо вона гине, постраждалому терміново проводять терапію проти сказу — славнозвісні 40 уколів у живіт. Така вакцинація, однак, дуже токсична. А коли з'являються перші ознаки захворювання,як правило,хвороба закінчується смерттю...

Коментар заступника міського голови Василя Сліпанюка:

Останнім часом відловом собак займалася Чернівецька фірма «Санітар», однак ціна за одну відловлену собаку збільшилась до 150 гривень, а перерахунок грошей фірма хоче зразу отримувати за 30 собак плюс оплату працівникам за відрядження. Виходить один день їхньої роботи біля 5000 гривень.

Враховуючи, що зараз в міському бюджеті коштів вкрай не вистачає, тому є просьба до жителів міста утримувати собак на прив'язі, не випускати їх на дороги. Практика доводить, що більшість собак на вулицях Косова — це не бродячі пси, а домашні, які мають недбалого власника. Крім того є прохання до організацій, які спеціально утримують собак, щоб ввечері вони допомагали охороняти власну територію, а вдень їх випускають на дороги, де тварини і приносять неприємність мешканцям і гостям міста. Це стосується, в першу чергу, тих підприємців, які працюють на міжрайбазі. Зранку, десь година п'ята-шоста, собаки звідти виходять і розтягують сміття від автостанції аж до базару.

Зараз ми налагоджуємо співпрацю з спеціалізованою організацією з Коломиї. Але вона в основному відловлює собак хворих на сказ. Візуально зрозуміти, чи хвора собака, важко, тому коломийчани не квапляться приїжджати. Раніше, ще в 2002 році відстрілом собак займалось УТМР спільно з працівниками комунальних служб, однак зі сторони прокуратури була на це заборона, що призвело до різкого збільшення кількість бродячих собак. Якщо не вдастся домовитись з коломийчанами, то доведеться створювати при «Міськводосервісі» комунальну службу і самим цим займатись.

Руслан ШЕЛЕСТ

Субота, 24 березня, 2018